Nowy Dyrektor Filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu

Data: 03.10.2024 Kategoria: Informacje ogólne

Miło nam poinformować, że z dniem 1.09.2024r. na okres kadencji 2024-2028 został powołany na Dyrektora Filii Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu prof. dr hab. inż. Jerzy Detyna.

Prof. Jerzy Detyna ukończył z wyróżnieniem w 1995 r. studia w zakresie mechaniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. W 2000 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Przyrodniczym. W 2008 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych, w dyscyplinie mechanika. W 2023 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał Jerzemu Detynie tytuł Profesora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria biomedyczna.

Po habilitacji przedmiotem zainteresowań prof. Jerzego Detyny stała się tematyka związana z inżynierią biomedyczną. W pracy naukowej koncentruje się na kilku istotnych obszarach badawczych: medycznym wykorzystaniem wybranych biopolimerów hydrożelowych w technologii bioplottowania, mikrostrukturą i właściwościami łuków ortodontycznych w środowisku jamy ustnej, stereofotogrametrią do zastosowań medycznych, a także oddziaływaniem pól magnetycznych i elektromagnetycznych na organizmy żywe.

Prof. Jerzy Detyna jest autorem i współautorem ponad 180 prac naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jest również autorem i współautorem trzech książek i 23 rozdziałów w książkach opublikowanych w renomowanych wydawnictwach o zasięgu międzynarodowym, dotyczących głównie mechaniki biomateriałów.

Prof. Jerzy Detyna jest członkiem licznych organizacji i towarzystw naukowych, w tym m.in. Komisji Inżynierii Biomedycznej Oddziału Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu, Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego, Royal Statistical Society, American Statistical Association, American Physical Society. Ponadto aktywnie działa w środowisku sportowym związanym z polskim biathlonem.

Był współzałożycielem, a od 2016 roku jest prezesem Wałbrzyskiego Towarzystwa Naukowego. Od wielu lat pełni również funkcję pełnomocnika Prezydenta Miasta Wałbrzycha ds. współpracy z uczelniami wyższymi. W latach ubiegłych był również aktywnym samorządowcem.

W latach 2008-2009 pełnił funkcję zastępcy Dyrektora Filii w Wałbrzychu, w latach 2020-2024 był koordynatorem Prorektora ds. współpracy z samorządami. Aktualnie jest również członkiem Zespołu Liderów Zmian, który został powołany przez Rektora do prac nad strategią uczelni.