Kolej na Politechnikę

Data: 26.09.2022 Kategoria: Informacje ogólne

Gigantyczna, kolejowa makieta stanęła na Politechnice Wrocławskiej w Wałbrzychu.
23-24 września mieliśmy okazję podziwiać makietę kolejową w skali 1 do 120, która stanęła w sali sportowej Politechniki Wrocławskiej w Wałbrzychu. Prezentowane w tych dniach modele to kopie maszyn, które aktualnie jeżdżą po torach w Polsce, Niemczech, Czechach i na Węgrzech. To dzieło grupy TT Silesia i modelarzy z całej Europy. Makieta została zbudowana z 74 modułów przygotowanych przez poszczególnych modelarzy. Są one tak skonstruowane, że można je niemal dowolnie zestawiać, dlatego przy każdej prezentacji makieta wygląda nieco inaczej. Na Politechnice Wrocławskiej w Wałbrzychu zmontowano blisko 250 metrów miniaturowych torów, po których jeżdżą modele. Jest to jedna z największych makiet kolejowych na wyższej uczelni w Polsce. Modele poruszały się z zachowaniem zasad i przepisów obowiązujących na prawdziwej kolei. Prezentowany był tabor odpowiadający czasom obecnym z zarządów kolei Polski, Niemiec, Czech i Węgier. Rozkładowo było to 14 pociągów. Były także składy rezerwowe, sześć stacji, z których każda miała swojego dyżurnego ruchu. Intermodalny transport transgraniczny prowadzony jest modelami lokomotyw wielosystemowych posiadających homologację na odpowiednie kraje. Przygotowania do takiej imprezy trwają kilka miesięcy. Tym razem odcinki pomiędzy stacjami były jednotorowe, składy jeździły według przygotowanego wcześniej specjalnego rozkładu.
Dodatkowo makieta została tak skonstruowana, że pozwala na bardzo bliską obserwację tego wszystkiego, co dzieje się w miniaturowym świecie związanym z infrastrukturą kolejową. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie wałbrzyskich szkół średnich. Składamy podziękowania Stowarzyszeniu TT Silesia oraz Stara Kopalnia - Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu za pomoc przy organizacji wydarzenia.